Haber

Danıştay 10. Dairesi, 13 Uyuşturucunun Geri Ödeme Kapsamından Çıkarılmasına İlişkin Yürütmenin Durdurulmasına Karar Verdi

Danıştay 10. Dairesi, Türk Eczacıları Birliği (TEB) 1. Bölge İstanbul Eczacı Odası’nın başvurusu üzerine, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) geri ödeme listesinden 2019 yılında çıkarılan 13 ilacın yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. 8 Eylül 2021. Sağlık Bakanlığı’nın aldığı kararla toplam 52 ilaç geri ödeme listesinden çıkarıldı ancak 36’sı daha sonra geri alındı.

Sağlık Bakanlığı’nın aldığı karar doğrultusunda TEB 1. Bölge İstanbul Eczacı Odası, SGK tarafından yıllardır ücretsiz verilen 13 ilacın geri ödeme listesinden çıkarılmasını yargıya taşıdı.

BAŞVURUDA 52 İLAÇ İADEDEN KALDIRILMASINA KARAR VERİLMİŞTİR.

TEB 1. Bölge İstanbul Eczacı Odası, Danıştay 10. Dairesi’ne yaptığı başvuruda, 8 Eylül 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Sağlık Uygulama Tebliği’nde yapılan değişiklikle 52 ilacın geri ödeme dışı bırakılmasına karar verildiğini bildirdi.

YÖNETMELİKLERİN BİLİMSEL TEMELLERİ YOKTUR

Başvuruda, Sağlık Bakanlığı’nın geri ödeme listesinden çıkarılan 52 ilaçtan 36’sının geri çekilmesine karar verdiği, diğer ilaçların kullanılmamasının sağlık açısından değerli aksiliklere yol açacağı belirtildi. Başvuruda, davaya konu düzenlemelerin bilimsel dayanağı olmadığı, hastaların tedavi haklarını sınırlayacağı ve sağlık hizmetlerinden yararlanacak vatandaşları alternatifsiz bırakacağı belirtilerek, bu durumun Türkiye’ye yönelik olduğu açıklandı. yasalara aykırı.

ÖDEMELERİN KUTU İLE SONLANDIRILMASI TEDAVİ HAKKI ÜZERİNE DE MÜDAHALE

Başvurunun devamında, bazı ilaçların SGK tarafından kutu ile ödenmesine son verilmesinin de tedavi hakkına müdahale ettiğinin altı çizildi. Davada bir dizi eşdeğer ilaç için eşdeğer ilaçlara yapılan ödeme oranının değiştirildiğine, sınırlamanın sosyal devlet unsuruna, Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu’nun kendisine verdiği yetkiye ve sosyal güvenlik haklarının dava konusu düzenlemelerin özü saklı kalmak kaydıyla kullanılması gerekir. Öncelikle infazın durdurulması istendi.

İSTİŞARE KURULU 10. DAİRESİ YÜRÜTMEYİ DURDURDU

Başvuruyu inceleyen Danıştay 10. Dairesi, ek listesinde yer alanlar dışında kalan 13 adet uyuşturucu maddenin geri ödeme kapsamından çıkarılmasına ilişkin olarak 13 Aralık 2022 tarihinde oybirliğiyle yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Söz konusu ilaçlar arasında bebekler için diş jelleri ve yaygın olarak kullanılan ağız ve boğaz spreyleri yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu