Haber

Tekirdağ Barosu, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına karşı suç duyurusunda bulundu

Tekirdağ Barosu, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına ilişkin Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Baro Lideri Avukat Tümran Gürcün, suç duyurusu dilekçesini Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunduktan sonra adliye önünde basın açıklaması yaptı.

Gürcün, Tekirdağ Barosu ve avukatlarının İsrail’in işlediği insanlık suçuna sessiz kalmadıklarını kamuoyuna duyurmak ve insan haklarını her koşulda savunmaya ve korumaya devam edeceklerini haykırmak için bir araya geldiklerini söyledi.

İsrail’in 7 Ekim’de hukuki savunma bahanesiyle Filistin halkına yönelik vahşi ve orantısız bir saldırı başlattığını hatırlatan Gürcün, “42 gündür devam eden bu saldırılar, Filistin halkının gözü önünde sistematik bir soykırıma dönüştü. İsrail orantısız güç kullanarak sivillere ve hastanelere saldırdı, ayrıca Gazze’de Filistinlileri öldürdü.” “Sivillerin elektrik, su, gıda gibi temel ihtiyaçlara erişimini engelleyerek toplu halde yerlerini terk etmeye ve yaşadıkları toprakları terk etmeye zorlamak, İsrail’i uluslararası ceza hukukunda savaş suçu olarak tanımlanan birçok eylemin faili haline getirmektedir.” söz konusu.

Gürcün, dünyanın gözü önünde yaşanan insanlığa karşı suçlara tepki göstermeyen devletlerin ve halklarının protestolarının tüm insanlık için endişe verici ve utanç verici olduğunu belirtti.

Çocukların gözyaşları ve çığlıklarıyla çınlayan topraklarda olup bitenler karşısında işlenen suçlardan birinin de sessiz kalmak olduğunu belirten Gürcün, şöyle devam etti:

İsrail Cumhurbaşkanı, “Türk Ceza Kanunu’nun soykırım ve insanlığa karşı suçların yabancı bir ülkede vatandaş veya yabancı tarafından işlenmesi halinde Türk Kanunlarının uygulanabileceğini ve davaların Türk mahkemelerinde görülebileceğini belirten 13’üncü maddesine dayanarak, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, İsrail “Dışişleri Bakanı Eli Kohen, İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi ve kimliği belirlenecek diğer şüpheliler hakkında Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduk. ‘ ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu