Haber

Kayserili başkanlar deprem bölgesine gidiyor

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki depremin ardından Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, 16 ilçe belediye başkanıyla birlikte ilk günden bu yana deprem bölgesinde takviye çalışmalarını sürdürüyor.

Bu kapsamda Önder Büyükkılıç, MHP Kayseri İl Başkanı Adnan İncetoprak ve 15 ilçe belediye başkanı ile Kocasinan Belediyesi’nde bir araya geldi.

Büyükkılıç toplantı öncesi yaptığı açıklamada Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu’nun Dulkadiroğlu ilçesinde, AK Parti İl Başkanı Şaban Çopuroğlu’nun Hatay İskenderun’da olduğunu belirterek, “Burada Kocasinan’ımızın misafiriyiz, farklı zamanlarda bir araya geleceğiz. Birliğimiz bereketimizdir. Melikgazi’miz şu anda Maraş’ın Dulkadiroğlu ilçesinde, il başkanımız da Hatay İskenderun’da” dedi.

Develi, İncesu ve Hacılar belediye başkanlarını da deprem bölgesine göndereceklerini vurgulayan Lider Büyükkılıç, “Sabah saatlerinde Develi, İncesu ve Hacılar’ımıza ait 30’a yakın aracımızı Göksun’a görevlendirdik. Şimdi oturum açmak üzereler. Orada görevli valimizle görüştük, gerekli bilgileri verdik, şimdi de 3 başkanımızı oraya gönderiyoruz. Allah kazasız, belasız gelmeyi nasip etsin.

BÜYÜKKILIÇ MECLİS ÜYELERİ İLE SALLAMA BÖLGESİNE GİDECEK

Büyükkılıç, yarın önce Sarız’a, ardından Kahramanmaraş’a hareket edeceklerini belirterek, “Yarın arzu eden milletvekillerimizle Kahramanmaraş’a gideceğiz. Aynı zamanda yarın önce Sarızımıza uğrayıp sonra Kahramanmaraşımıza geçeceğim. Hem sahada hem burada olacağız. Birlik ve beraberliğimizi pekiştiren davranış ve sorumlu anlayışları devam ettirin diyoruz.

Büyükkılıç daha sonra deprem sürecinde yapılan ve yapılacak hizmetleri ilçe belediye başkanları ile görüştü.

Görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Önder Büyükkılıç, bugüne kadar yapılan ve bundan sonra da yapılacak olan çalışma ve süreçlerle ilgili değerlendirmelerde bulunduklarını belirterek, “11 ilden yaklaşık 40 bin vatandaşımız ve misafirimiz var. . Bu konuda yapılacak çalışmaları çok önemsiyoruz” dedi.

“KURUM VE KURULUŞLAR SAHADA DURUYOR”

Devletin tüm kurum ve kuruluşlarının sahada ve ayakta olduğunu vurgulayan Önder Büyükkılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sağlık alanında Kayseri’de her kademedeki doktorlarımızı ve sağlık çalışanlarımızı gerçekten takdir ve teşekkür ediyorum. Farklı illerden gelen ve komşu il olan vatandaşlarımızın tedavilerine yönelik çalışmalar yapılıyor. Aynı zamanda toplu olarak kaldıkları yurtlarımızda misafirlerimizle ilgili olarak Sağlık Müdürlüğümüzdeki doktorlarımızı görevlendirerek hizmeti hayata geçirme anlayışıyla çalışmaktadır. Ayrıca çevre illerimizde de doktorlarımız ve sağlık çalışanlarımız her kademede görev yapmaktadır. Kurum ve kuruluşlar sahada, Türkiye Cumhurbaşkanımızın liderliğinde seferber olmuştur. Askerimizle, sivilimizle, odalarımızla, yerel yönetimlerimizle, AFAD’ımızın gruplarıyla ve özellikle İçişleri Bakanlığımızın ekipleriyle herkes üzerine düşeni yapmanın gayreti içinde. Birlik, beraberlik ve dayanışmanın her derde deva olduğunu biliyoruz.”

Kayseri’nin de depremden etkilendiğini belirten Büyükkılıç, “Ancak bizim Kayseri 11 il içinde değerlendirilmedi. Kayseri’mizde de hem depremler hem de Hatay’daki son deprem kısmen hissedilerek gerekli çalışmalar yapılmış, hasarlı binalarla ilgili vatandaşlarımızın başvuruları alınmış ve halen değerlendirilmektedir. Elimizdeki bilgiler doğrultusunda 12.500 civarında uygulama kelime bahsidir. İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğümüzün bilgisi, AFAD’ın Valiliğimiz ile uyumu ve yerel yönetimlerin takviyeleri ile ilçeden ilçeye, mahalleden mahalleye değerlendirme çalışmaları devam etmektedir. Sarız’ımız komşu bir ilçe ve hasarla ilgili gerekli çalışmaları ilk günden beri takip ediyoruz, üzerimize düşeni yapmak adına gerekli çalışmalara hız veriyoruz” dedi.

“KAYSERİ VATANDAŞLARIMIZLA GURUR DUYUYORUZ”

Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kayseri olarak bölgede bulunduklarına değinerek, “Kayseri’deki vatandaşlarımız tedirgin olmasınlar, varsa binalarının büyüklüklerinin belediye tarafından inceleneceğinden şüpheleri olmasın. hem Alo 181’e hem de AFAD merkezine başvuruyor. 16 ilçe belediyesi ve 17 büyükşehir belediye başkanı kardeşlerimiz el ele hizmetinizde. Kayseri olarak sahadaydık, deprem bölgelerinde Kayserimizin hayırseverliği paylaşılıyor, Kayserili hemşehrilerimizle gurur duyuyoruz. Kayseri’miz olayın ilk dakikasından itibaren iş başında, değerli Valimiz ve biz sahadayız ve sizlerin takviyeleri, duaları ve emekleriyle Kayseri’miz her yerde hayırla anılıyor.”

Deprem bölgelerinde takviyelere devam edilmesi ve kuru gıda tarafındaki takviyelerin ihmal edilmemesi gerektiğini vurgulayan Lider Büyükkılıç yaptığı konuşmada “Kayseri olarak size yakışan ve size layık olmaya çalışan bir ekip olarak konteyner şehir mahallesi şu an orada ve biz orada da çalışıyoruz. Sıcak yemeklerden giyecek temini konusunda KASKİ, elektrik şirketimiz ve altyapı kuruluşlarımız ile çalışmaya devam edeceğiz.”

“AZ KONUŞMA, ÇOK İŞ YAPMA DÖNEMİ BUGÜN”

Başkan Büyükkılıç, sosyal medyadaki dezenformasyona dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, “Bugün az konuşma, çok iş yapma zamanı, bugün yaraları sarma zamanı, bugün birbirimize sahip çıkma zamanı. “

BÜYÜKKILIÇ MAHALLESİN MAHTARIYLA GÖRÜŞTÜ

Büyükkılıç, kentte görev yapan mahalle muhtarlarına seslenerek şunları söyledi:

“Kayseri’de 700’den fazla mahalle muhtarından ricamız, niyetinizden şüphemiz yok, çabalarınızı biliyor ve takdir ediyoruz. Mahallenizdeki kardeşlerimizin AFAD merkezlerine başvurmasını sağlayınız. Merhamet hoş bir duygudur, iyi niyet hoş bir duygudur, devletimizin kurallarını göz ardı etmemeliyiz. Biz vatandaşımızın hakkını vereceğiz derken, bu muhtemelen daha sonra bizim ihmalimizden dolayı haklarının yok olmasına sebep olacaktır. Mahallenizdeki kardeşlerimizi AFAD aracılığıyla kayıt altına alın.”

sultanhani-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu