Haber

Dünyaca ünlü dansçı Petra Conti, “La Bayadere” için İstanbul’a geliyor

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin (İDOB) sahneye koyduğu “La Bayadere”de “Nikiya” rolünü dünyaca ünlü dansçı Petra Conti yorumlayacak.

İDOB’den yapılan açıklamaya göre, 2014 yılından bu yana İtalyan dansının temsilcisi olan Conti, eserin 28 ve 31 Ocak tarihlerindeki performanslarında sahne alacak.

Los Angeles Balesi’nin baş dansçısı, 2013’ten 2017’ye kadar Boston Balesi’nde baş dansçı olarak sahne aldı. Conti, ABD’ye taşınmadan önce Milano’daki La Scala’nın baş dansçısıydı.

Koreografi Marius Petipa tarafından, müzik ise Ludwig Minkus tarafından yapılmıştır.

Ayşem Sunal Savaşkurt’un sahneye koyduğu 3 perdelik eserin dekorunu Tunç’tan sonra, kostümleri Gülden Sayıl, ışık tasarımını ise Lider Arık hazırladı. Orkestra, Zdravko Lazarov yönetiminde sahne alacak.

Petra Conti’nin “Nikiya” olarak dans edeceği performansların ardından eser 5, 16 ve 18 Şubat tarihlerinde yeniden seyirciyle buluşacak.

Parçada “Nikiya”yı Berfu Elmas, Büşra Ay ve Berin Kocabaşoğlu, “Solor”u Çağatay Özmen, Batur Büklü ve Yılmaz Berkay Günay, “Gamzatti”yi Büşra Ay, Melike Manav, Ami Naito ve Merve Topaldemir, ” Altın İdol” Can Bezirganoğlu, Yılmaz Berkay Günay, Alican Güçlüoğlu, Batur Büklü ve Ali Türkkan, Onur Tunay ve Bahadır Ovacıklı’nın “Yüce Brahman”ını, Alkış Peker ve Alper Akalın’ın “Rajah”ını dönüşümlü olarak yorumlayacak.

Çalışmanın konusu şu şekildedir:

“Ona aşkını ilan eden Büyük Brahman’ı reddeden baş tapınak dansçısı Nikiya, savaşçı Solor ile gizlice buluşur. Birlikte dans eden ikili, kutsal ateş üzerinde birbirlerine sonsuz aşk sözü verirler. Rajah, Solor’un kalbini ödüllendirmek için kızıyla evlenmeye karar verir. Gamzatti Gamzatti, güzelliğinden de etkilenen Solor’a aşık olur ve Gamzatti ile evlenmeye karar verir.

Gamzatti ve Solor’un nişanında Nikiya’ya dans etmesi emredilir. Gamzatti ona hediye olarak bir sepet çiçek gönderir. Nikiya, çiçeklerin Solor’dan olduğunu düşünür. Çiçek sepetinde zehirli bir yılanın ima edildiği ortaya çıktı. Yılan Nikiya’yı sokar. Nikiya kendisine sunulan panzehiri almaz ve ölür. Nikiya’nın ölümüne üzülen Solor da onun hayatına son verir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu