Haber

Canlı Anlatım: Depremlerde can kaybı 5 bin 894’e yükseldi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde 5 bin 894 kişinin hayatını kaybettiğini, 34 bin 810 kişinin yaralandığını, 8 bin kişinin enkazdan kurtarıldığını açıkladı.

AFAD Uyum Merkezi’nde konuşan Oktay, “Arama kurtarma çalışmalarımız devam ediyor. Enkaz altındaki son vatandaşa ulaşıncaya kadar bu çalışmalarımız devam edecek. Şu anda sahada toplam 16 bin 139 arama kurtarma ekibi görev yapıyor. tüm il ve ilçelerimize ulaştırıyoruz.”


Elbistan’da arama kurtarma çalışmalarına katılan yerel halk ve gönüllülerFotoğraf: Mehmet Kaçmaz/Getty Images

Oktay, deprem bölgesinde 4 bin 794 iş makinesinin bulunduğunu belirterek, arama kurtarma gruplarında yurt dışından 3 bin 251 kişinin bulunduğunu söyledi.

Yurt dışından 2 bin 400 civarında arama kurtarma görevlisinin geleceğini belirten Oktay, “Sahada toplam 60 bin 218 kişi çalışıyor. Türkiye’den bin 500’e yakın ek arama kurtarma ekibini sahaya göndereceğiz.”


Güney Koreli arama ve kurtarma ekibi Türkiye’ye giden bir uçağa binmeye hazırlanıyorFotoğraf: Ahn Young-joon/AP Fotoğraf/resim ittifakı

Erdoğan bölgeye gidiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adıyaman’da meydana gelen depremde hayatını kaybeden AKP Adıyaman Milletvekili Yakup Taş’ın ailesini telefonla arayarak taziyelerini iletti.

Yakup Taş’ın ağabeyi Ahmet Taş ile görüşen Erdoğan, “Tüm Taş ailesine en içten selamlarımı ve sevgilerimi gönderiyorum. Bölgeyi de ziyaret edip Adıyaman’ı da ziyaret edeceğim inşallah.”

Depremden etkilenen 10 ilde bugün saat 01:00 itibariyle üç ay süreyle olağanüstü hal ilan edilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi de Resmi Gazete’de yayımlandı.

DW / CO,ET

haber-adapazari.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu